اکبر گلپایگانی زاده‌ی ۱۰ بهمن ۱۳۱۲ معروف به گُلپا از خوانندگان سرشناس موسیقی اصیل ایرانی است.
اکبر گلپایگانی ۱۰ بهمن سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. گلپایگانی در پنج سالگی مادر خود را از دست می‌دهد و این حادثه در آن زمان تأثیر بدی بر روحیه وی گذاشته بود.

بیوگرافی اکبر گلپایگانی

در سال ۱۳۱۸, گلپا وارد دبستان فرهنگ شد و به عنوان قاری قرآن در کلاسش برگزیده شد. پس از این فعالیت‌ها، وی با آشنایی با تعزیه خوان محله‌شان و کار کردن زیر نظر او اصول اولیه آوازخوانی را آموخت. در سال ۱۳۲۰ وی به‌طور جدی و منظم تعلیم موسیقی و دستگاه‌ها را نزد پدر آغاز کرد. در سال ۱۳۲۶ نخستین تجربهٔ حضور در یک ارکستر و گروه کر را کسب کرد و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد. او از سال ۱۳۲۸ به بعد با هنرمندان سرشناسِ موسیقی آشنا شد و آموزش را زیر نظر آنان آغاز کرد.
از جمله استادان اکبر گلپایگانی می‌توان به هنرمندانی همچون حسن یکرنگی (از شاگردان اقبال آذر)، نور علی برومند، اسماعیل قهرمانی، ابوالحسن صبا، یوسف فروتن، محمد ایرانی مجرد، عبدالله دوامی، ادیب خوانساری، حسین طاهرزاده و سلیمان امیر قاسمی اشاره کرد.
هنوز در هیچ رسانه‌ای خبر گذشت این استاد را اعلام نکرده است. فریدون شهبازیان موسیقی‌دان، آهنگساز و رهبر ارکستر در فضای مجازی این خبر را اعلام کرده است.

به اشتراک گذاری

دسته‌بندی: موسیقیبازدیدها: 374
تاریخ انتشار:13 آبان, 1402

دیدگاه خود را بنویسید

شانزده − چهار =