در سال ۲۰۰۴، نام تجاری بوگاتی که دوباره متولد شد، دنیای عملکرد و لوکس خودرو را با یک خودروی فوق اسپرت ۱۰۰۱ اسب بخاری متحول کرد: ویرون. اولین خودروی جاده‌ای با بیش از ۱۰۰۰ اسب بخار.
و بعد در سال ۲۰۱۶ با یک شاهکار مهندسی دیگر کاملاً جاه‌طلبانه، همه انتظارات از عملکرد را به حالت اول بازگرداند، اولین خودروی ۱۵۰۰ اسب بخاری جهان: Chiron. در قلب این خودروها پیشرفته‌ترین موتور خودروی جهان قرار داشت: یک موتور ۸.۰ لیتری چهار توربو W16. اکنون، ۲۰ سال پس از اختراع خودروی هایپر اسپورت بوگاتی، این مفهوم به طور کامل با یک پیشرانه و پلت فرم کاملاً جدید تعریف می‌شود. فرمی که تنظیمات تعجب شما را به کارخانه بر می‌گرداند. این بوگاتی توربیلون است.

بوگاتی
به‌عنوان اولین بوگاتی در بیش از ۲۰ سال بدون موتور نمادین W16، سنت نامگذاری مدل‌های اصلی به نام رانندگان افسانه‌ای مسابقه بوگاتی در گذشته دیگر اعمال نمی‌شود. در عوض، نام Tourbillon به عنوان کپسوله کامل شخصیت این خودرو انتخاب شد. واژه‌ای فرانسوی و اشاره‌ای ظریف به میراث فرانسوی بوگاتی و خانه در مولشیم، توربیلون اختراع ساعت‌سازی یک نابغه سوئیسی‌الاصل است که در فرانسه و سال ۱۸۰۱ زندگی می‌کند. یک خلاقیت کاملاً بدیع و بدون مقایسه، هم پیچیده و هم زیباست. برای خنثی کردن اثرات گرانش روی ساعت برای اطمینان از حفظ زمان بیشتر‌ کمک می‌کند. بیش از ۲۰۰ سال بعد هنوز هم به‌عنوان اوج ساعت‌سازی مورد احترام است.

خودرو اسپرت
این حس بی‌زمانی مکانیکی بخش اصلی سفر بوگاتی Tourbillon بود. برای خودرویی که در قرن‌های بعد و در چمن‌زارهای کنکوری نمایش داده می‌شود، فناوری به راحتی می‌تواند تاریخ‌گذاری کند – به‌ویژه صفحه‌های دیجیتال بزرگ – بنابراین مهم است که تا حد امکان از اجزای بی‌زمان استفاده کند. بنابراین Tourbillon از تعدادی از تکنیک‌های طراحی و مهندسی استفاده می‌کند که هرگز پیر نمی‌شوند، از جمله یک خوشه ابزار کاملاً آنالوگ که توسط ساعت‌سازان سوئیسی ساخته شده و با همان دقت و توجهی که در بهترین ساعت‌های دنیا می‌بینید به پایان رسیده است. همانطور که این‌ها در طول نسل‌ها به میراث تبدیل می‌شود، Tourbillon به‌عنوان یک ماشین برای ابدیت طراحی شده است.

بوگاتی توربیلون لوکس
طراحی و آیرودینامیک بوگاتی توربیلون

مانند هر بوگاتی در عصر مدرن، Tourbillon «با سرعت شکل گرفته است». توانایی سفر با سرعت بیش از ۴۰۰ کیلومتر در ساعت مستلزم آن است که هر سطح، ورودی و خط‌الراس به خوبی تراشیده شود تا اطمینان حاصل شود که نه تنها آیرودینامیک است، بلکه برای ترمودینامیک خودرو نیز مفید است. این اصل راهنمای Tourbillon است که سپس حول چهار عنصر طراحی بوگاتی با الهام از تاریخ تکامل یافته است: جلوپنجره نعل اسبی، خط بوگاتی، خط‌الراس مرکزی و تقسیم رنگ دوگانه.

بوگاتی

اگرچه از نظر طراحی و تناسب زیبا است، اما هر سطح، ورودی و دریچه به دقت به کار گرفته شده تا نیروهای آیرودینامیکی عظیم خودرویی که با سرعت بیش از ۴۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند و همچنین نیازهای ترمودینامیکی موتور V16، موتورهای الکتریکی و باتری را متعادل کند.

کارایی

با استفاده از بیش از ۲۰ سال تخصص ویرون و شیرون، Tourbillon دارای تعدادی فناوری ثبت اختراع است. در نتیجه، بال عقب حتی در طول دویدن با حداکثر سرعت غوطه‌ور می‌ماند، با تعادل کامل نیروهای ایجاد شده توسط این نوآوری های جدید. این بال برای ایجاد نیروی رو به پایین بالاتر در سرعت های آهسته تر و به عنوان ترمز هوا برای بهبود پایداری در هنگام کاهش سرعت استفاده می شود.

خودرو جدید

بیشتر این تعادل آیرودینامیکی به لطف مفهوم دیفیوزر جدید است که از پشت کابین سرنشینان شروع به بالا رفتن می کند و در یک زاویه ایده آل بالا می رود تا Tourbillon را در تعادل کامل نگه دارد. دیفیوزر حول یک مفهوم تصادف کاملاً جدید ساخته که به طور کامل در ساختار خود دیفیوزر ادغام شده است و آن را بسیار مؤثر و همچنین از دید پنهان نگه می‌دارد و طراحی قسمت عقب باز را امکان پذیر می‌کند.

بوگاتی توربیلون لوکس

در قلب طراحی Tourbillon، نعل اسبی نمادین قرار دارد که تمام خطوط خودرو از آن سرچشمه می گیرد و حجم مرکزی بدنه را شکل می‌دهد. در سمت چپ و راست، گلگیرهای پرنده قرار دارند که به جریان هوا در زیر چراغ‌های جلو اجازه می‌دهد تا جریان توده هوا به ورودی‌های جانبی افزایش یابد.

تنظیمات صوتی / نیرو و عملکرد

موتور بوگاتی W16 در زمان رونمایی از هیچ موتور خودروی دیگری در جهان متفاوت بود. با چهار توربو و ارقام قدرت شگرف خود، معیار جدیدی برای محدودیت‌های فناوری موتور احتراقی تعیین کرد و دو دهه پس از ایجاد آن هنوز هم بی‌نظیر یا تکراری است. پیروی از آن، شاهکار بی‌نظیر دیگری از مهندسی احتراق داخلی است که با گشتاور و انعطاف‌پذیری فوری موتورهای الکتریکی همراه شده است.

این خودروی سوپر اسپرت نسل بعدی بوگاتی از یک موتور ۸.۳ لیتری V16 تنفس طبیعی کاملاً جدید – مهندسی شده با کمک Cosworth – با یک E-Axle جلو با دو موتور الکتریکی و یک موتور الکتریکی نصب شده در محور عقب استفاده می‌کند. در مجموع، توربیلون ۱۸۰۰ اسب بخار با ۱۰۰۰ اسب بخار از خود موتور احتراقی و ۸۰۰ اسب بخار از موتورهای الکتریکی تولید می‌کند. با توجه به اینکه ویرون با موتور ۸ لیتری خود با چهار توربوشارژر قدرت ۱۰۰۱ اسب بخاری را به دست آورد و V16 جدید کاملاً تنفس طبیعی است، این یک دستاورد خارق‌العاده است – به لطف مجموعه‌ای از مواد و فناوری‌های پیشرفته ارائه شده است. این موتور که از مواد سبک وزن ساخته شده است، تنها ۲۵۲ کیلوگرم وزن دارد.

خودرو جدید
انرژی موتورهای الکتریکی توسط یک باتری ۸۰۰ ولتی ۲۵ کیلووات ساعتی با روغن خنک می‌شود که در تونل مرکزی و پشت سرنشینان قرار دارد. با چهار چرخ متحرک و گشتاور بردار کامل، کشش و چابکی نهایی را ارائه می‌دهد. محور الکترونیکی جلو دارای دو موتور الکتریکی است که یک موتور دیگر در محور عقب قرار دارد که مجموعاً ۸۰۰ اسب بخار از سیستم پیشرانه الکتریکی است. پیشرانه الکتریکی، با موتورهای الکتریکی که تا ۲۴۰۰۰۰ دور در دقیقه می‌چرخند و یک اینورتر دوگانه کاربید سیلیکونی کاملاً یکپارچه، در میان پرمصرف‌ترین نیروگاه ها در جهان است. محورهای الکترونیکی بیش از ۶ کیلو وات به ازای هر کیلوگرم جرم محور الکترونیکی شامل اینورترها، موتورها و گیربکس‌ها را تحویل می‌دهد. در حالی که قدرت، پاسخ دریچه گاز و پرشدن گشتاور اولویت‌های پیشرانه الکتریکیست، محتوای انرژی نسبتاً زیاد ۲۵ کیلووات ساعتی امکان برد آلکتریک بسیار قابل استفاده بیش از ۶۰ کیلومتر در ۳۷ مایل را فراهم می‌کند.

در صنعت خودرو، انتظار می رود که هر مدل جدید از مدل قبلی خود سنگین تر باشد. به خصوص در صورتی که مدل جدید یک پیشرانه هیبریدی یا عملکرد بیشتر اضافه کند. اما با یک بوگاتی جدید، غیرمنتظره باید عادی شود. Tourbillon دارای عملکرد قابل توجه بهبود یافته، سیستم انتقال قدرت الکتریکی بسیار قدرتمند، بسته باتری بزرگ و با این حال، وزن آن کمتر از Chiron است، که گواهی بر مهندسی باورنکردنی پشت Tourbillon است. بوگاتی توربیلون با ساختار سبک وزن و گشتاور آنی موتورهای الکتریکی، عملکرد فوق العاده ای را ارائه می‌دهد.
به لطف ترکیب یک پیشرانه هیبریدی بسیار پیشرفته و مهندسی سبک وزن، بسته بندی کارآمد و آیرودینامیک پیشرفته، Tourbillon در مقایسه با مدل قبلی خود میزان آلایندگی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، اما همچنان تجربه رانندگی را بهبود می‌بخشد و اوج صنعت خودرو را به سطوح جدیدی می‌رساند.

اخبار خودرو
مهندسی

Tourbillon حول محور شاسی و ساختار بدنه کاملاً جدید طراحی شده است. این ساختار از نسل بعدی کامپوزیت کربنی T800 ساخته شده است که تعدادی از نوآوری های کاهش وزن را در خود جای داده است، مانند ادغام باتری به عنوان بخشی ساختاری از مونوکوک و یک دیفیوزر کامپوزیت عقب بی‌سابقه تصادف، با الهام از موتوراسپرت سطح بالا. مجراهای هوای کامپوزیت جلویی که از جلوی خودرو عبور می‌کنند نیز با ساختار جدایی‌ناپذیر هستند و اطمینان می‌دهند که هر بخش از ساختار سفت و سخت و سبک وزن بهینه شده است. به عنوان مثال، قاب‌های جلو و عقب دارای ریخته‌گری با دیواره نازک آلومینیومی با فشار کم و مهاربندهای ساختاری پرینت سه‌بعدی هستند که به ساختاری کمک می‌کند که به طور قابل‌توجهی سبک‌تر و .سفت‌تر از مدل قبلی خود است!

بوگاتی توربیلون

این شاسی کاملاً جدید از سیستم تعلیق چند لینکی در جلو و عقب، ساخته شده از آلومینیوم ساخته شده است که از ساختار فولادی دو جناغی موجود در Chiron حرکت می‌کند. مهندسان با انتخاب یک بازوی تعلیق جدید با طراحی ارگانیک و عمودی، با چاپ سه بعدی آلومینیومی، ۴۵ درصد در وزن تعلیق در مقایسه با Chiron صرفه جویی کرده‌اند. در عقب همچنین دارای بازوی ایرفویل توخالی با چاپ سه بعدی است که با هوش مصنوعی توسعه یافته است تا دینامیک خودرو و عملکرد آیرودینامیک را افزایش دهد.
ترمزها به همان اندازه پیشرفته است و از فناوری نهایی کربوسرامیک بهره می‌برد. یک سیستم سفارشی ترمز با سیم معرفی شده است که به طور کامل با جعبه پدال متحرک یکپارچه شده است و به طور یکپارچه از طریق یک کنترلر غیرخطی یکپارچه خودرو که توسط بوگاتی توسعه داده شده است به پیشرانه هیبریدی ترکیب شده است. تایرهای میشلین پایلوت کاپ اسپرت 2 – 285/35 R20 در جلو و 345/30 R21 در عقب – یک توسعه سفارشی برای Tourbillon هستند.

بوگاتی توربیلون
در داخل شاسی جدید، محور الکترونیکی جلوی فوق‌العاده فشرده و سبک وزن با موتورهای مستقل دوگانه، از جمله اینورتر دوگانه، در همان فضای بسته موجود در Chiron قرار می‌گیرد و پیچیدگی بیشتری را بدون نیاز به فضای بیشتر اضافه می‌کند. طراحان و مهندسان همچنین فضای ذخیره‌سازی بیشتر و یک جزء چمدان بزرگ‌تر را به عنوان بخشی از طراحی شاسی و بدنه تمیز آزاد کردند که به مالکان این امکان را می‌دهد تا مجموعه‌ای از چمدان‌های سفارشی بوگاتی Tourbillon را قرار دهند.
بوگاتی Tourbillon اکنون وارد مرحله آزمایشی خود می شود، با نمونه های اولیه در جاده ها در انتظار تحویل مشتریان در سال ۲۰۲۶. در مجموع ۲۵۰ نمونه ساخته خواهد شد، با قیمت اولیه ۳.۸ میلیون یورو خالص. مونتاژ دستی در آتلیه بوگاتی در مولشیم و پس از آخرین مدل‌های بوگاتی با موتور W16، Bolide و W16 Mistral انجام خواهد شد.

به اشتراک گذاری

تاریخ انتشار:4 تیر, 1403

دیدگاه خود را بنویسید

3 + بیست =