گوتیک سبکی است طغیان‌گر که مانند برخی سبک‌های دیگر مثل معنای لغوی‌اش به منظور تحقیر و تمسخر سبک‌های قرون وسطایی انتخاب شد.
نام این سبک برگرفته از نام قومی به همین نام یعنی گوت‌هاست (بربرها) و نشان نوعی وحشی‌گری‌است.
استایل گوتیک طبق دو دوره زمان معاصر و گذشته است که با هم تفاوت‌های آشکاری دارد و آن‌چه وجه اشتراک این دو شده، القای خودنمایی و جلب توجه با تأکید بر مبهم و مرموز بودن ظاهر است.
آن‌چه در گذشته معرف سبک گوتیک بوده، آن‌طور که در مینیاتور و نقاشی‌ها روایت می‌شود، استفاده از لباس‌های بلند و پوشیده با پارچه‌های زربافت و تزیینات بوده است. خطوط عمودی لباس، همچون معماری گوتیک و استفاده از قبای بلند که باز هم رابطه تنگاتنگ لباس و معماری را نشان می‌دهد؛ از شاخصه‌های این سبک است. هنگامی که کلاه قبا بر سر بوده سلوئت «خطوط محیطی» آن شکل هرمی کشیده ایجاد می‌کرده که به‌وفور شاهد هرمی‌های کشیده در بناها و معماری آن دوره هستیم. از بارزترین بخش‌های پوشش این سبک کفش‌های نوک‌تیز بوده و می‌دانیم از ویژگی‌های معماری گوتیک نیز زوایای تند و تیز است.
مردان در این دوره کلاه‌های بلندی شبیه به کله‌قند یا همان شکل در و پنجره‌های بنای گوتیک استفاده می‌کردند.

پنجره

این شواهد کافیست تا بپذیریم گوتیک تا چه حد سبک مورد قبولی بوده است. آنقدر که توانسته در مد و معماری و البته هنرهای دیکر همچون نقاشی و ادبیات هم نفوذ داشته باشد.
شاید تأثیرات روانی همین امر، منجر به پیدایش سبکی نو از دل گوتیک متقدم است. سبکی با تعریف‌های خاص خود که در عین ساده شدن (از پارچه‌های مزین‌شده خبری نیست) اما همچنان مبهم و غریب به‌نظر می‌رسد. به‌طور کلی گوتیک معاصر شامل لباس‌های تیره و غالباً سیاه و به ندرت رنگ‌های تیره دیگر، رنگ موی سیاه و آرایش سیاه و لب‌های کبود است. البته این شیوه ریشه در فرهنگ عزاداری دوره ویکتوریایی دارد و آن‌چه امروز از استایل گوتیک انتظار می‌رود چهره‌های رنگ پریده، لباس‌های سیاه غالبً با پارچه‌های مخمل و تور، زیورآلات‌های نقره‌ایست و البته امروزه کلاه‌های سیندرلایی بزرگ از ملحقات مردان گوتیک پوش است. در آرایش این پوشش هم مردان و هم زنان از خط چشم‌های سیاه استفاده می‌کنند. از اواخر قرن ۲۱ طراحان بزرگی چون الکساندر مک‌کوئین، گرس پاک، جان ریچموند و جان گالیانو از جمله افرادی بودند که جانی تازه به این سبک فراموش شده، بخشیدند. وقتی یک سبک جایگاه محکمی برای خود در دنیای بزرگ مد پیدا می‌کند ریشه می‌دواند و سبک‌های دیگری از آن متولد می‌شود. از جمله همین سبک گوتیک که گوتیک معاصر را به دنیا آورد و هم‌چنان در حال رشد و بالندگیست.

به اشتراک گذاری

دسته‌بندی: استایلبازدیدها: 6419
تاریخ انتشار:12 تیر, 1403

دیدگاه خود را بنویسید

چهار × 5 =