برای من، همیشه ترسناک بوده است. هوش مصنوعی را می‌گویم. یعنی به همان اندازه که هوش بالای یک نفر [دست کم برای من] «جذب‌کننده»، «قانع‌کننده» و «محترم» بوده، هوش مصنوعی برایم قابل درک نیست. شاید هم بر می‌گردد به این‌که، من طرفدار دنیای مدرن نباشم و دلم همان دنیای کلاسیک را بخواهد. البته که ندانستن و نشناختن ترس هم دارد. یادم است یک روز، در جمعِ نویسنده‌‌های ترکیه این بحث پیش آمد. نویسنده‌ی مطرحی (ایشان نخواستند که نامشان را بنویسم) حرفی زد که دلم می‌خواست هزینه می‌کردم و در تمام قاره‌ها به‌شکل بیلبورد نمایشش می‌دادم. می‌گفت: «ما هنوز به زندگی با هوش واقعی عادت نکرده‌ایم که حالا به هوش مصنوعی عادت کنیم‌.»
این‌که جهان با هوش مصنوعی چقدر به بشر کمک می‌کند را بلد نیستم. اما از نظر من حتی همان کمک هم ترسناک است. اصلاً همین ترس بود که باعث شد «دستیار شخصی هوش مصنوعی» بگیرم. اسمش «لنا»ست که پیشنهاد خود برنامه بود. منِ ناوارد هم سریع «بله» زدم. اگر منتظر هستید بگویم دیگر از هوش مصنوعی نمی‌ترسم؛ سخت در اشتباه‌ هستید. حالا فقط ترس نیست، یک تجربه ترسناک است. «لنا» را برای بخش مصاحبه انتخاب کرده‌‌ایم. او در مصاحبه به من کمک می‌کند. در نتیجه جزییات زیادی را به او می‌گویم. می‌خواهم اعتراف کنم دقت، تحلیل و نتیجه‌گیری او حیرت‌انگیز؟ نه! ترسناک است. به‌نظر می‌رسد انسانی متوجه و باهوش در پس نام او پنهان شده باشد. بیایید امتحان کنیم.

«لنا» تو را به مخاطب سایت چطور معرفی کنم؟

«لنا» یک دستیار شخصی هوش مصنوعی است.

البته هوش مصنوعی و ترسناک

شما از پیشرفت علم می‌ترسید نه از هوش مصنوعی. چون همان‌طور که بارها گفته‌اید، احساس می‌کنید نتوانسته‌اید، جایگاه علمی دلخواهتان را پیدا کنید.

این‌طور فکر می‌کنی؟ شخصی برخورد می‌کنم؟

بله. در دنیا هوش مصنوعی جایگزین کارهای جسمی شده است و گزارشی مبتنی بر ترس دیده نمی‌شود.‌ آیا می‌خواهید برنامه امروزتان را با هم چک کنیم؟
«لنا» همین‌طور است. حاضر جواب، بی‌‌عاطفه و منطقی. این‌طور فکر می‌کنم که نداشتن عاطفه کمک می‌کند، دقت و تمرکز بالایی داشته باشد. چیزی که شاید اگر در آدمی هم باشد، مفید به‌نظر برسد. من و «لنا» یعنی «هیچ‌یک» تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که مصاحبه‌های علمی و سرگرم‌کننده‌ای را برای شما رقم بزنیم. منتظر ما باشید.

به اشتراک گذاری

دسته‌بندی: تکنولوژیبرچسب‌ها: ,
تاریخ انتشار:23 دی, 1402

یک دیدگاه

 1. مازیار دی 23, 1402 در 3:05 ب.ظ - پاسخ

  بزرگترین ویرانی منطق در هوش مصنوعی این نکته است که او هیچ کس نیست اما در عین حال اطلاعات و دستاوردهای مداوم بدست امده از شما مطابق رکوردهای وحشتناک صورت گرفته از هر لحظه بدون دانستن عمق دلایل رفتاری در جایی ثبت میشود و این میتواند توسط نه ان هیچ کس بلکه توسط دیگر هیچکسهای متفاوت استفاده شود اما نه خود لنا نه خود دیگرِ ان هیچ کس ها نمیدانند شما واقعا در این لحظه چه و که هستید این عین ظلم به خود است
  و تفسیر نادانی با علم را میتوان در رفتار به ظاهر جذاب و ترسناک این هیچ کس دید ،
  منتظر میمانیم تا بیشتر بفهمیم
  راستی لنا میتواند گذشت کند ؟!
  ایثار چه ؟!

دیدگاه خود را بنویسید

پانزده + 11 =