امروز ۲۳ آبان نهمین سالگرد درگذشت «مرتضی پاشایی» است. خواننده‌ای تأثیرگذار با تشیع جنازه‌ای میلیونی.
ویکی پدیا می‌گوید: «مرتضی پاشایی» در اواسط دهه ۸۰ از طریق آگهی روزنامه با یک شرکت موسیقی آشنا و سپس وارد همکاری شد. پاشایی در آن شرکت موسیقی با «مهرزاد امیرخانی» آشنا شد، ترانه‌سرایی که شاعر ثابت آثار پاشایی تا زمان مرگش بود. حاصل همکاری پاشایی و امیرخانی یک مجموعه آلبوم و چند تک آهنگ بود که برخی از آن‌ها تا پیش از درگذشت مرتضی پاشایی منتشر نشده بود. پاشایی در سال ۱۳۸۹ شروع به انتشار اینترنتی تک آهنگ‌هایش کرد و میان این تک آهنگ‌ها، قطعه «یکی هست» مورد استقبال واقع شد و پاشایی پس از انتشارش به شهرت رسید.

مرتضی پاشایی و بیماری‌اش

«پاشایی» اولین آلبوم رسمی‌اش به نام «یکی هست» را پس از اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مهر ماه ۱۳۹۱ منتشر کرد و به جمع خوانندگان دارای آلبوم پاپ ایران پیوست.
مرتضی پاشایی در آذر ۱۳۹۲ به تشخیص پزشکان به بیماری سرطان معده مبتلا شد. ه دستور پزشک معالج، او باید سریعاً تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت با این حال پاشایی که از قبل به دنبال کنندگان و دوست‌دارانش وعده تک آهنگی به نام «بغض» را داده بود، یک روز پیش از عمل جراحی با اصرار زیاد از پزشک معالجش مجوز گرفت تا ضبط آهنگ را را انجام دهد و سپس مورد عمل جراحی معده قرار گرفت. عملی که موفقیت‌آمیز واقع نشد و برای جلوگیری از پخش شدن بیماری در دیگر قسمت‌های بدن، به صورت نیمه کاره رها شد.پاشایی پس از مرخص شدن از بیمارستان تنظیم قطعه «بغض» را تمام کرد و پس از مطلع شدن از درگذشت همسر بنیامین بهادری در یک سانحه رانندگی، «بغض» را به او تقدیم کرد.

سالگرد-مرتضی-پاشایی
«مرتضی پاشایی» در ۱۳ آبان ۱۳۹۳ به علت شرایط وخیم بیماری سرطان معده در بیمارستان بهمن تهران بستری شد و بر اثر این بیماری، صبح روز جمعه بیست‌وسوم آبان ۱۳۹۳ (حدود ساعت ۱۰:۳۰ صبح) در بیمارستان بهمنِ تهران درگذشت.

 شاهکار مرتضی پاشایی

سال ۱۳۸۹ بعد از مدت‌ها یک قطعه موسیقی از خواننده‌ای ناشناس منتشر و در مدت کمی همه‌گیر شد. مرتضی پاشایی می‌گوید: «این قطعه باعث آشنایی من با هوادارانم شد». از قول او در مصاحبه‌ای می‌نویسند که: «می‌دانستم آهنگ زیبایی است اما این همه‌گیری را حدس نمی‌زدم».
بعد از انتشار خبر بیماری پاشایی، بعضی از همکاران موسیقی پاشایی را متهم به دروغگویی برای ماندن در سرخط خبرها دانستند. حاشیه‌ای که خیلی زود، در جامعه هنری پیچید و از آن‌ هم سریع‌تر به افسوس تبدیل شد. موسیقی پاپ خواننده‌ی محبوب و تازه معرفی شده‌اش را در آبان از دست داد. تشیع جنازه این هنرمند جوان با جمعیت باورنکردنی روبه‌رو شد به‌طوری که از حدس و گمان خارج بود. برای شما قطعه «یکی هست» و «بغض» را در پایان این یادداشت منتشر می‌کنیم.

یکی هست
بغض

به اشتراک گذاری

دسته‌بندی: موسیقیبرچسب‌ها: , , , بازدیدها: 274
تاریخ انتشار:23 آبان, 1402

دیدگاه خود را بنویسید

پنج + 19 =