پتک فیلیپ یک شرکت سوئیسی سازنده ساعت های مچی لوکس مستقر در منطقه پلانِ لِزوت شهر ژُنِو است. این شرکت در سال ۱۸۵۱ با شراکت دو ساعت ساز به نام های آنتونی پتک و آدرین فیلیپ برپاشد . آنتونی پتک لهستانی به همراه شریک لهستانی خود فرَنتیژِک چَپِک کار ساختن ساعت های جیبی را در سال ۱۸۳۹ آغاز کرد. آن ها در سال ۱۸۴۴ از هم جدا شدند و یک سال بعد پتک به آدرین فیلیپ فرانسوی که مخترع کوک بدون کلید ساعت بود پیوست.پتک فیلیپ اکنون به عنوان یکی از پر اعتبارترین و گران قیمت ترین برندهای ساعت مچی در دنیا شناخته می‌شود .

درباره برند پتک فیلیپ

پتک فیلیپ از اولین برندهای ساعت سازی در دنیا بود که از تقویم، عقربه دقیقه شمار و عقربه زمان سنج استفاده کرد. این برند هم اکنون صاحب حق مالکیت( Patent) بیش از ۸۰ اختراع است. ساعت های پتک فیلیپ به همراه تمام قطعات آن همگی درخود شرکت ساخته می شوند. پتک فیلیپ در سال ۱۹۸۹ به مناسبت صدوپنجاهمین سال تاسیس این شرکت، از یکی از پیچیده‌ترین ساعت‌های مکانیکی که تا آن زمان ساخته شد، رونمایی کرد.

این ساعت که کالیبر ۸۹ نامیده می شود، دارای ۳۹ عملکرد، از جمله نمایش تاریخ عید پاک، وقت طلوع خورشید، معادله وقت ، وقت نجومی و بسیاری عملکردهای دیگر است. تنها برای نمایش وقت نجومی (وقتی که بر مبنای سرعت گردش زمین نسبت به ستارگان ثابت و نه خورشید سنجیده می شود) در این ساعت ۱۷۲۸ قطعه منحصر به فرد کار گذاشته شده است. مدل تیپیک( Signature Model)پتک فیلیپ از سال ۱۹۳۲ ساخته می شود، کالاتراوا(Calatrava) نام دارد.

ساعت-سازی-سوئیسی

شرکت پتک فیلیپ از سال ۱۹۳۲ در تملک خانواده استِرن بوده و از سال ۲۰۱۰ توسط تییِری استرن اداره می شود .

این شرکت  آخرین ساعت ساز خانوادگی مستقل از سنت ساعت سازی ژنوی به شمار می‌رود. دارای بیش از دو هزار کارمند و با درآمدی بالغ بر۷۶۵ میلیون یورو بوده و در سال ۲۰۱۲ تعداد ۵۰ هزار ساعت مچی تولید کرده است .

از سال ۲۰۰۹ پتک فیلیپ برچسب کیفیتی را با استانداردهایی فراتر از معیارهای رسمی راه‌اندازی کرده است .این شرکت ارزش‌های حرفه‌ای خود را به این صورت معرفی می‌کند: استقلال، سنت، نوآوری، کیفیت و مهارت ،کمیابی، ارزشمندی ،ظرافت و زیبایی، خدمات، شور و میراث داری.

ساعت سوپر کامپیلیکیشن از گران قیمت ترین ها

یکی از معروف‌ترین ساعت هایی که تا امروز توسط شرکت پتک فیلیپ عرضه شد، ساعت جیبی معروف به «فوق امکانات » Supercomplication است. هری گرِیوز، بانک دار آمریکایی این ساعت ظریف را همراه با 24 ویژگی مختلف در سال ۱۹۳۳ سفارش داد. هری به دلیل رقابتی که با جِیمز وارد پَکارد، دوست اتومبیل سازش  داشت  سفارش ساخت این ساعت را در آن زمان بدهد.

ساعت جیبی به تازگی در مزایده ساتبیز(Sotheby` s)ژنو به قیمت ۲۴ میلیون دلار به فروش رفت. در جریان همین رویداد هم لقب گران ترین ساعت را که متعلق به همین برند بود، دوباره تکرار کرد .

ساعت توربیلیون مچی پتک فیلیپ با نام ماه آسمان (Sky Moon) در مزایده ساتبیز هنگ کنگ سال ۲۰۰۸ به قیمت ۱/۴ میلیون دلار فروخته شد. بپتک فیلیپ، به همراه ساعت برند واشِرون کُنستانتین ( Vacheron Constantin)که در مزایده آنتیکورِم (Antiquorum) سال 2005 ژنو  به فروش رفت، عنوان گران ترین ساعت مچی مدرن را به نام خود ثبت کردند.

ساعت طلای پتک فیلیپ در سال 2010، به قیمت ۵/۵ میلیون دلار توسط یک موزه سوئیسی در مزایده کریستیز( Christie`s) خریداری شد. ساعت شماره ۲۴۹۹ پتک فیلیپ سال ۲۰۱۳ در حراجی آنلاین لقب گران ترین ساعت مچی فروخته شده را به خود اختصاص داد. این ساعت، توسط یک مجموعه‌دار کالیفرنیایی به قیمت۶۱۱ هزار دلار در آکشِناتای (Auctionata)برلین خریداری شد. بدنه ساعت 2499 از طلای زرد ساخته شد و به یک تقویم و ماه نگار هم مجهز بود.

سوپر-کامپیلیکیشن

پتک فیلیپ، سال ۲۰۰۱ موزه ای در شهر ژنو راه اندازی کرد. در این موزه، تاریخچه ساعت سازی پنج قرن را در دو مجموعه نگه داری می شود. مجموعه اول، ساعت های عتیقه قرن شانزدهم به بعد را شامل می شود. مجموعه دوم ،شامل ساعت های سال ۱۸۳۹ به بعد می شود که کالیبر ۸۹ نیز از این دسته می باشد.

علاقه شخصیت های مشهور به این ساعت های خاص

افراد مشهور زیادی مانند پاپ پیو نهم، ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت انگلستان، پادشاه ویتوریو امانوئله سوم ایتالیا ،پادشاه کریستیان نهم، پرنسس لوییز دانمارک و پادشاه مصر حسین کامل از طرفداران ساعت های برند پتک فیلیپ بودند.

ملکه ویکتوریا و همسرش پرنس آلبرت از سال ۱۸۵۱ از ساعت های پتک فیلیپ استفاده می کردند. ملکه نوامبر همان سال در نمایشگاه بزرگ لندن شرکت کرد. ویکتوریا  در این رویداد، یک ساعت کوکی آویزان و  یک ساعت دیگر که از یک سنجاق الماس و مینا آویزان بود، از پتک فیلیپ خریداری کرد.

جواهرات پتک فیلیپ

امروزه پتک فیلیپ هم چنین عرضه کننده جواهراتی شامل دکمه سرآستین ،انگشتر و گوشواره برای ست کردن با ساعت های خود است. در ضمن پتک فیلیپ  هم چنان به تولید تعداد معدودی از مدل های ساعت جیبی برای حفظ این سنت  در حال فراموشی ادامه می دهد.

ساعت های لوکس پتک فیلیپ پس از تولید به صورت دستی مورد پرداخت قرار می‌گیرند. پرداخت، ذرات اضافی حاصل از فرایند ساخت را برداشته، قطعات متحرک تمیز و بدنه فلزی ساعت صیقل می دهد.

ساعت-ها-ی-لوکس-پتک-فیلیپ

مدل های جدید ساعت مچی پتک فیلیپ

در سال ۲۰۱۴ این برند برای صد و هفتاد و پنجمین سالگرد خود چند مدل لوکس از ساعت های مچی مردانه و زنانه را عرضه کرد. اکثر این مدل های کوکی یا خودکار(Self-Winding)هستند. هم چنین در سال ۲۰۱۵ مجموعه نسبتاً بزرگی از مدل های تازه ساعت مچی  روانه بازار کرده است.

۲۱ مدل مردانه از کلکسیون‌های کالاتراوا، گاندُلو، ناتیلوس، کامپلیکِیشِنز، و گرَند کامپلیکِیشِنز در این مجموعه قرار دارد.  ۱۰ مدل زنانه از کلکسیون‌های کالاتراوا، اکوانات ،ناتیلوس و کامپلیکِیشِنز هم در این  مجموعه قرار دارند .

به اشتراک گذاری

دسته‌بندی: آکسسوری, مد و فشنبرچسب‌ها: , , بازدیدها: 862
تاریخ انتشار:14 آذر, 1401

دیدگاه خود را بنویسید

19 − 4 =