با هم ۱۵ درس از «توسعه اعتماد به نفس، بهبود سخنرانی عمومی» نوشته دیل کارنگی را مرور می‌کنیم که با تکیه بر اعتماد به نفس در جمع برای سخنرانی نوشته شده است.

 1. بر دیگران تمرکز کنید، نه بر خودتان: تمرکز خود را از ترس‌های خود به خدمت به مخاطبان و ارائه ارزش تغییر دهید.
 2. اشتیاق واقعی ایجاد کنید: اشتیاق به موضوع شما به مخاطب ترجمه می‌شود و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.
 3. آماده سازی باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود: ارائه خود را به طور کامل تحقیق و تمرین کنید تا احساس آمادگی و کنترل کنید.
 4. موفقیت را تجسم کنید: تصور کنید که ارائه‌ای تاثیرگذار با اعتماد به نفس و انرژی مثبت ارائه می‌دهید.
 5. خود گفتاری مثبت: خودگویی‌های منفی را با جملات تاکیدی جایگزین کنید و خود را تشویق کنید بر ترس‌های خود غلبه کنید.
 6. مخاطبان خود را بشناسید: پیام و سبک ارسال خود را طوری تنظیم کنید که با علایق و نیازهای شنوندگان شما همخوانی داشته باشد.
 7. با قدرت شروع کنید و قوی به پایان برسانید: با یک مقدمه قانع‌کننده توجه را به خود جلب کنید و اثری ماندگار با یک نتیجه به یاد ماندنی به جا بگذارید.
 8. از زبان قدرتمند استفاده کنید: زبان واضح و مختصر را انتخاب کنید و از اصطلاحات تخصصی یا فنی که مخاطب شما را بیگانه می‌کند؛ اجتناب کنید.
 9. پخش صدای خود را تغییر دهید: لحن، صدا و سرعت خود را تعدیل کنید تا مخاطبان خود را درگیر نگه دارید و از یکنواختی جلوگیری کنید.
 10. داستان‌سرایی را در آغوش بگیرید: از حکایات شخصی، طنز یا داستان‌های مرتبط برای ارتباط عاطفی با مخاطبان خود استفاده کنید.
 11. تمرکز بر تنفس: تمرینات تنفس عمیق را برای آرام کردن اعصاب و کنترل پاسخ بدنی خود انجام دهید.
 12. بدن خود را آرام کنید: تنش عملکرد را مهار می‌کند. به طور آگاهانه عضلات خود را شل کنید و وضعیت بدن خود را خوب حفظ کنید.
 13. از محیط کوچک شروع کنید و خود را بسازید: با صحبت کردن در محیط‌های کوچک‌تر و کم فشار قبل از پرداختن به مخاطبان بزرگ، تجربه و اعتماد به نفس به دست آورید.
 14. اشتباهات را بپذیرید: اجازه ندهید ترس از اشتباه شما را فلج کند. آن‌ها را به عنوان فرصت‌های یادگیری در آغوش بگیرید و به جلو حرکت کنید.
 15. از دیگران بیاموزید: برای شناسایی تکنیک‌ها و رویکردهایی که می‌توانید با آن‌ها سازگار شوید، سخنرانان مؤثر را مشاهده کنید و از آن‌ها یاد بگیرید.

به اشتراک گذاری

دسته‌بندی: آداب معاشرتبرچسب‌ها: بازدیدها: 8125
تاریخ انتشار:19 تیر, 1403

دیدگاه خود را بنویسید

چهار × 5 =