وقتی صحبت از ظاهر و احساس خوب در سنین بالا به میان می آید، کلاژن خود نمائی می‌کند. اهمیت کلاژن در بدن چیزی است که نباید دست کم گرفته شود، تأثیر آن از خاصیت ارتجاعی پوست گرفته تا سلامت استخوان و قلب نقشی حیاتی دارد.

کلاژن به عنوان فراوان ترین پروتئین در بدن انسان، عمدتاً از اسیدهای آمینه مانند گلیسین و هیدروکسی پرولین تشکیل شده است. بافت‌های همبند مانند پوست، ماهیچه‌ها و رباط‌ها همگی برای سالم ماندن به کلاژن نیاز دارند، اما در روز به اندازه‌ای که نیاز دارند، دریافت نمی‌کنند. عدم استفاده از کلاژن می‌تواند به ناکارآیی در سلامت و پیری زودرس منجر شود. در غذا، کلاژن به طور طبیعی فقط در محصولات حیوانی مانند گوشت و ماهی یافت می‌شود که حاوی بافت‌های همبند خود هستند. (گیاهان حاوی مواد مورد نیاز برای تولید کلاژن در بدن هستند)

اگرچه بدن قادر است با یک رژیم غذایی سالم و متعادل کلاژن خود را بسازد، اما این  زمان‌بر است و به مرور زمان تولید آن کاهش می‌یابد و بعد از 35 سالگی تولید آن در بدن کم و کمتر می‌شود. از این سن به بالا، بسیاری از افراد ممکن است مکمل‌های پپتید کلاژن را به برنامه تغذیه روزانه خود اضافه کنند. رژیم پپتیدهای کلاژن امروزه در بین ورزشکاران محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

پودر-کلاژن-پپتید

فواید مصرف مکمل‌های پپتید کلاژن

پپتیدهای کلاژن فواید مختلفی برای سلامتی دارند پس باید آنها را به رژیم روزانه خود اضافه کنید تا به حفظ سلامتی و جوانی خود کمک کنید.

بهبود سلامت پوست با پپتید کلاژن

کلاژن یکی از اجزای اصلی پوست ما است، بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، جای تعجب نیست که پپتیدهای کلاژن برای حفظ خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست و جلوگیری از خشکی مفید هستند. اگر پوست شما در حال حاضر خشک شده است و متوجه ایجاد زودرس چین و چروک شده اید، با این نشانه شما می‌تواند که پوست خود را به کمک پپتیدهای کلاژن با کند کردن روند پیری پوست، طراوت بخشید. اگر هنوز اولین خطوط ظریف روی صورتتان شروع به ظاهر شدن نکرده است، زمان بسیار خوبی است تا مقداری از کلاژن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

پیشگیری از تحلیل استخوان

کلاژن نه تنها برای حفظ ظاهری و جوانی مهم است، بلکه برای حفظ سلامت استخوان‌ها نیز حیاتی است. استئوآرتریت یا درد مفاصل در نتیجه از دست دادن بافت استخوان اتفاق می‌افتد که برای بسیاری از افراد پس از یک سن خاص یک نگرانی واقعی است. استخوان‌ها از کلاژن ساخته شده‌اند، و زمانی که بدن شما تولید کلاژن را به طور طبیعی متوقف می‌کند، از تخریب استخوان‌ها شروع می‌شود؛ بنابراین هر کاری که می‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید. با ضعیف شدن استخوان‌ها، ترک‌ها و شکستگی نیز رخ می‌دهد. طبق مطالعات اخیر، خطر شکستگی استخوان را می‌توان با مصرف روزانه پپتیدهای کلاژن کاهش داد.

توده عضلانی را افزایش می‌دهد

کلاژن پروتئین ساختاری اصلی در ماهیچه ما است که بین یک تا ده درصد توده عضلانی را تشکیل می‌دهد. توده عضلانی، مانند تولید کلاژن، با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما حفظ آن تاحدامکان برای بالا نگه داشتن سطح قدرت، محافظت از استخوان‌ها و مفاصل و حفظ متابولیسم شما مهم است.

از دست دادن توده عضلانی که به عنوان سارکوپنی شناخته می‌شود، تا حدی می‌تواند با افزایش مصرف منابع پروتئینی و انجام تمرینات مقاومتی در باشگاه جلوگیری شود؛ اما پپتیدهای کلاژن نیز نقش مهمی در کند کردن این روند دارند. کلاژن از پرولین و گلیسین تشکیل شده است که پیش تولید کراتین نیز هستند. کراتین در طول متابولیسم پروتئین در بدن ایجاد می‌شود و به تأمین انرژی ماهیچه‌ها برای رشد کمک می‌کند.

بهبود-سلامت-پوست-با-مکمل-کلاژن

مکمل های کلاژن سلامت قلب را ارتقا می‌دهد

کلاژن یک جزء کلیدی از شریان‌ها است که به انتقال خون از قلب در سراسر بدن و بازگشت دوباره آن کمک می‌کند؛ بنابراین خاصیت ارتجاعی برای سالم نگه داشتن قلب ضروری است و طبق مطالعات، مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند سفتی شریان را کاهش دهد و همزمان سطح کلسترول خوب “HDL” را در بدن افزایش دهد. این به نوبه خود به کاهش احتمال ابتلا به هرگونه بیماری مرتبط با قلب کمک می‌کند.

تنگ شدن شریان‌ها می‌تواند منجر به حملات قلبی و بیماری موسوم به تصلب شریان‌ها شود؛ بنابراین اگر به دلیل دیگری برای افزودن پپتیدهای کلاژن به برنامه روزانه خود نیاز داشتید، این شاید یکی از بزرگ‌ترین دلایل باشد.

پیشگیری از مشکلات روده

روده‌های ما به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حدودی نفوذپذیر باشند، زیرا باید اجازه دهند آب و مواد مغذی از دیواره روده عبور کنند. با این حال، زمانی که این نفوذ پذیری فراتر از حد طبیعی در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند مشکل ساز باشد. هنگامی که باکتری‌ها و سموم قادر به نفوذ و نشت از طریق دیواره روده باشند، به آن «روده نشتی» گفته می‌شود و این وضعیت می‌تواند تأثیر مضری بر سلامت بدن داشته باشد.

خوشبختانه، مکمل پپتید کلاژن می‌تواند به این امر کمک کند؛ زیرا حاوی مقدار زیادی اسیدهای آمینه مانند گلیسین، گلوتامین و پرولین است که همگی از تعادل باکتریایی سالم در میکروبیوم روده پشتیبانی می‌کنند. آنها همچنین به سالم نگه داشتن روده و حفظ قدرت آن کمک می‌کنند و از ورود سموم مضر به روده جلوگیری می‌کنند.

*پپتید چیست؟ پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخصی و با پیوند پپتیدی تشکیل شده‌اند.

*پیوند پپتیدی چیست؟ یک پیوند شیمیایی بین دو مولکول است که گروه کربوکسیل یک مولکول با گروه آمین مولکول دیگر واکنش می‌دهد، ایجاد می‌شود و به این ترتیب یک مولکول آب آزاد می‌شود و بیش‌تر میان دو اسید آمینه برقرار می‌شود.

به اشتراک گذاری

تاریخ انتشار:8 بهمن, 1401

دیدگاه خود را بنویسید

یازده + 3 =