«کیلیَن مورفی» بازیگر ایرلندی است. او حرفه خود را به عنوان خواننده، گیتاریست و ترانه‌نویس یک گروه موسیقی راک آغاز کرد. سپس در اواخر دهه ۱۹۹۰ موسیقی را کنار گذاشت و به بازی در تئاتر و فیلم‌های کوتاه و مستقل روی آورد. از نخستین نقش‌های سینمایی قابل توجه او می‌توان به ۲۸ روز بعد (۲۰۰۲)، وقفه (۲۰۰۳) و چشم قرمز (۲۰۰۵) اشاره کرد. وی برای بازی در نقش یک زن ترنس در فیلم کمدی درام صبحانه در پلوتون (۲۰۰۵) نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب شد. کیلین مورفی بازیگر اصلی جهان تقریباً هیچ نقش گذرایی در کارنامه‌اش ندارد.

درخشان‌ترین‌ نقش‌های کیلین مورفی در لیست زیر است.

۲۸ روز بعد

۲۸ روز بعد فیلمی پسارستاخیزی در سبک علمی-تخیلی و ترسناک به کارگردانی دنی بویل با بازی کیلین مورفی محصول سال ۲۰۰۲ است. داستان فیلم از جایی آغاز می‌شود که ویروسی به نام ویروس خشم در شهر پخش که باعث می‌شود انسان‌ها به زامبی تبدیل شوند. در این بین جیم (کیلین مورفی) و سلنا (نائومی هریس) که در شهر هستند باید برای نجات خود تلاش کنند. موفقیت این فیلم در گیشه سرنوشت بازیگرانش را تغییر داد. خبر تازه این‌که چند هفته پیش فیلمبرداری فیلم «۲۸ سال بعد» آغاز شد.

پیکی بلایندرز

پیکی-بلایندرز

مورفی با کسب امتیاز و محبوبیت به‌عنوان یک ستاره جهانی در این سریال ظاهر شد. تعجب‌آور نیست، زیرا هر شش فصل این سریال دارای جایگاه کالت هستند، شخصیت اصلی «توماس شلبی» با بازی مورفی یکی از نمادهای فرهنگ عامه مدرن است و میلیون‌ها طرفدار امیدواری به ادامه سریال دارند. سریال پیکی بلایندرز، با داستانی جذاب و خشونت‌آمیز از زندگی رهبر باند بیرمنگام، تامی (توماس) شلبی، توجه بسیاری در سرتاسر دنیا را به خود جلب کرده است.

پرواز شبانه

فیلم هیجان‌انگیز وس کریون درباره دختریست که در چنگ یک شرور می‌افتد. مورفی البته نقش شرور را بازی می‌کند و در این نقش بسیار قانع کننده است. «پرواز شبانه» در باکس‌آفیس خوب ظاهر شد، همه آن را دوست داشتند و خود مورفی آن را «یک فیلم B خوب» دانسته.

شب تاریک

شهرت بین‌المللی کیلین مورفی با سه‌گانه شوالیه تاریکی آغاز شد. این بازیگر با دقت برای این نقش آماده شد – در انتخاب بازیگر هیچ کس متوجه نشد که او اهل ایرلند است ، لهجه آمریکایی مورفی بسیار بی‌عیب و نقص بود. جاناتان کرین، در نقش او، شخصیت منفی ایده‌آلی است: ظریف، متفکر و بسیار خطرناک.

اوپنهایمر

اوپنهایمر--کلین-مورفی

بزرگ‌ترین پیروزی مورفی در بازیگری (تا به امروز). نقش اوپنهایمر فیزیکدان در درام عظیم کریستوفر نولان شهرت او را به‌عنوان یک بازیگر جدی که می‌تواند همه کارها را انجام دهد، تثبیت کرد. هنوز هیچ پروژه‌ای در این سطح در برنامه‌های فوری مورفی وجود ندارد،

به اشتراک گذاری

تاریخ انتشار:7 خرداد, 1403

دیدگاه خود را بنویسید

4 − 1 =