معروف‌ترین کشتی تاریخ البته تایتانیک است. اما دیگرانی هم بودند که دست‌کمی از تایتانیک ندارند.

ویکتوری

کشتی-ویکتوری
از روی عرشه این کشتی بود که دریاسالار نلسون ناوگان بریتانیا را در نبرد ترافالگار رهبری کرد. نلسون به شدت مجروح شد، اما بریتانیا یک پیروزی قاطع بر نیروهای ترکیبی اسپانیا و فرانسه به دست آورد. در صد سال گذشته، کشتی افسانه‌ای ویکتوری پهلو گرفته و به موزه تبدیل شده است.

ملکه الیزابت دوم (QE2)

کشتی-ملکه

کشتی QE2 که در سال ۱۹۶۷ راه اندازی شد، یکی از بزرگترین کشتی‌های مسافربری زمان خود بود که تقریباً ۳۰۰ متر طول و بیش از ۷۰۰۰۰ تن وزن داشت. این کشتی می‌توانست ۲۵۰۰ مسافر را حمل کند و استخر، کازینو و حتی تئاتر در آن وجود داشت. در اوایل دهه ۱۹۸۰، QE2 برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گرفت، سپس به یک قایق تفریحی برای خانواده سلطنتی تبدیل شد.

بونتی

شورش معروف در سال ۱۷۸۹ در این کشتی روی داد. بخشی از خدمه کشتی را تصرف کردند و از شر کاپیتان و همکارانش خلاص شدند. شورشیان سعی کردند یک مستعمره جزیره‌ای ایجاد کنند، اما در نهایت با هم نزاع کردند. برخی از آن‌ها به تاهیتی رفتند و در آنجا دستگیر شدند و بخشی دیگر در جزیره پیتکرن در اقیانوس آرام ساکن شدند. کشتی عمدا سوزانده شد. تاریخ شورش وارد فرهنگ شد، بایرون و ژول‌ورن درباره آن نوشتند و فیلم‌هایی ساخته شد.

می‌فالور

کویین

این کشتی انگلیسی‌ها را در سال ۱۶۲۰ به قاره آمریکای شمالی منتقل کرد. خدمه می‌فلاور قصد داشتند، در شمال ویرجینیا لنگر بیندازند. اما به دلیل آب‌وهوای بد، کشتی در ایالت ماساچوست فعلی لنگر انداخت. در آن‌جا، مهاجران جدید شهری را تأسیس کردند که نام آن را به نام سرزمین سابق خود، پلیموث بریتانیا، نامگذاری کردند.

تایتانیک معروف‌ترین کشتی جهان

کشتی تایتانیک که در آغاز قرن گذشته ساخته شد، یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین کشتی‌های زمان خود بود با استخرهای شنا، خدمات پیشرفته، حمام و حتی یک راه پله بزرگ. افسوس، اولین سفر تایتانیک نیز آخرین سفرش بود. چهار روز پس از حرکت، کشتی غول پیکر در اقیانوس اطلس شمالی غرق شد. از ۲۲۰۰ نفر حدود ۷۰۰ نفر زنده ماندند.
تایتانیک تا پیش از برخورد با کوه یخ که منجر به غرق‌شدن آن گردید، ۶ پیام اخطار از سایر کشتی‌ها در رابطه با یخ‌های شناور دریافت کرده‌بود
شما می‌توانید دو ساعت‌ونیم قبل از مرگ تایتانیک را از این‌جا مطالعه کنید. ساعت‌نگاری دقیقی از یک فاجعه. این گزارش از ساعت ۲۳:۴۰ نیمه شب ۱۴ آوریل ۱۹۱۲ تا ۲:۱۵ بامداد ۱۵ آوریل را روایت می‌کند.
دانشمندان اخیراً فرضیه‌ای جدید را مطرح کرده‌اند که می‌گوید ماه کامل (قرص ماه) در غرق شدن و برخورد کشتی تایتانیک با کوه یخ نقش داشته‌است. محققان دانشگاه ایالتی تگزاس در سن مارکوس می‌گویند ماه کامل باعث رانش کوه یخ به سمت جنوب شده‌است.

به اشتراک گذاری

دسته‌بندی: خودروبرچسب‌ها: , بازدیدها: 3250
تاریخ انتشار:14 تیر, 1403

دیدگاه خود را بنویسید

20 − نوزده =